Blog

Jakie wymagania obowiązują przy znakowaniu żywności?

Znakowanie zywnosci

Zdrowie należy do najważniejszych spraw, z jakimi związane jest nasze życie. Wpływ na ochronę nas mają również informacje, jakie zawarte są na etykietach bądź opakowaniach kupowanej nas w sklepach żywności. Zasady te są jasno określone przez GIS i dotyczą praktycznie każdego rodzaju produktów przeznaczonych do jedzenia. Sprawdzamy, jakie wymagania obowiązują przy znakowaniu żywności.

Odpowiednie informacje na etykietach

Każde opakowanie lub też etykieta produktu spożywczego powinna obowiązkowo zawierać wszelkie dane dotyczące wartości odżywczej owego towaru. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim podać ilość tłuszczu, białka, soli, cukrów, węglowodanów, kwasów tłuszczowych jak również i pełną wartość energetyczną sprzedawanej żywności. Poza obowiązkowymi danymi, które dotyczą wartości odżywczej notatka ta może również zostać uzupełniona o dodatkowe informacje takie jak np. ilość i rodzaje składników mineralnych, błonnika, skrobii czy też alkoholi wielowodorotlenowych i kwasów tłuszczowych (jedno lub wielonienasyconych). Równie ważna jest informacja dotycząca nazwy, gramatury, daty przydatności do spożycia i producenta danego produktu. Informacje te powinny też znaleźć się na etykiecie.

Alergeny i inne ważne zapisy

Alergeny to kolejna kategoria informacji, jakie powinny obowiązkowo znaleźć się na etykiecie każdego produktu spożywczego. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia, które możemy narazić, spożywając żywność (lub jej kawałek), na którą jesteśmy uczuleni. Składniki mogące spowodować reakcję alergiczną naszego organizmu zwykle powinny być podawane pogrubioną czcionką, zaś wszystkie sprawy z tym związane regulują przepisy nakreślone przez Unię Europejską w rozporządzeniu UE nr 1169/2011. Niewątpliwie najważniejszą dla nas informacją również jest to, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. oraz kilku ustaw wszelkie produkty dostępne na naszym rynku obowiązkowo muszą posiadać etykiety w języku polskim.